Premiera Windows 95

Czegoś takiego wcześniej nie było

Nigdy wcześniej w historii żadne oprogramowanie nie było wprowadzane na rynek z taką pompą jak Windows 95. Przedstawiciele Microsoftu, którzy 24 sierpnia 1995 roku zaprezentowali światu Windows 95 wiedzieli co robią. W ciągu tylko pierwszych pięciu tygodni od momentu premiery system ten sprzedał się w 7 milionach egzemplarzy. Już wtedy ponad 80% komputerów osobistych na całym świecie pracowało pod kontrolą oprogramowania Microsoftu.

W końcu coś nowego

Windows 95 był pierwszą generacją Windows, w której pojawił się dobrze dziś znany i - co pokazał przykład z eksperymentem o nazwie Windows 8 - lubiany przez użytkowników element interfejsu o nazwie menu Start. Był to też pierwszy Windows, który od razu oferował możliwość korzystania z zasobów internetowych za pośrednictwem przeglądarki (oczywiście był nią Internet Explorer). Ignorujący wcześniej internet Bill Gates całkowicie zmienia swoje nastawienie uznając internet za jedną z najważniejszych rzeczy od momentu pojawienia się komputera.

Architektura

System Windows 95 został zaprojektowany tak, aby był maksymalnie zgodny z istniejącymi systemami MS-DOS i 16-bitowymi programami systemu Windows oraz sterownikami urządzeń, oferując bardziej stabilny i wydajniejszy system. Architektura Windows 95 jest rozwinięciem ulepszonego trybu pracy Windows for Workgroups '386. Najniższy poziom systemu operacyjnego składa się z dużej liczby sterowników urządzeń wirtualnych (VxD) działających w trybie chronionym 32-bitowym i jednej lub więcej wirtualnych maszyn DOS działających w trybie wirtualnym 8086. Sterowniki urządzeń wirtualnych są odpowiedzialne za obsługę urządzeń fizycznych (takich jak karty wideo i sieciowe), emulowanie wirtualnych urządzeń używanych przez maszyny wirtualne lub świadczenie różnych usług systemowych. Trzy najważniejsze sterowniki urządzeń wirtualnych to:

-Virtual Machine Manager (VMM32.VXD)
-Menedżer konfiguracji (CONFIGMG)
-Instalacyjny menedżer systemu plików (podsystem wejścia / wyjścia)


BETA (Chicago)

Przed oficjalnym wydaniem Windows 95 użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mieli okazję uczestniczyć w Programie podglądu systemu Windows 95. Za 19,95 USD / 19,95 GBP użytkownicy otrzymaliby kilka 3,5-calowych dyskietek, które zostałyby użyte do zainstalowania systemu Windows 95 jako uaktualnienie systemu Windows 3.1x lub jako nowa instalacja. Uczestnicy otrzymali również darmowy podgląd Microsoft Network (MSN) , usługi online, którą Microsoft uruchomił w systemie Windows 95. W okresie podglądu firma Microsoft utworzyła różne elektroniczne punkty dystrybucyjne dla dokumentacji promocyjnej i technicznej w Chicago. Wersje poglądowe wygasły w listopadzie 1995 r., Po czym użytkownik musiał zakupić własną kopię ostatecznej wersji systemu Windows 95.
     

Nowości 

Interfejs

-W systemie Windows 95 pojawiło się kilka elementów interfejsu, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj: m.in. przycisk Start, pasek zadań i ikona Mój komputer.

Internet Explorer

-Od wersji OSR1 Windows 95 był dostarczany z możliwą odinstalowania przeglądarki internetowej Internet Explorer. Do wersji OSR 2.5 na oddzielnym nośniku dołączano Internet Explorera 4.0, który dawał możliwość integracji przeglądarki z systemem. Automatyczna instalacja przeglądarki razem z systemem w domyślnej konfiguracji stała się przyczyną do wytoczenia przeciw Microsoftowi procesu antymonopolowego.

Plug and Play

-Wprowadzono mechanizm instalowania sprzętu: system sam wykrywa włożoną kartę i prosi o sterowniki do niej.

Inne

-32-bitowe API
-wielozadaniowość z wywłaszczaniem
-wielowątkowość
-rejestr systemowy przejmuje rolę plików INI
-obsługa długich nazw plików za pomocą VFAT
-nowy system plików FAT32 w wersji Windows 95 OSR 2.x


Interfejs użytkownika 


Windows 95 wprowadził przeprojektowaną powłokę opartą na metaforze pulpitu; pulpit był przeznaczony do przechowywania skrótów do aplikacji, plików i folderów.

W systemie Windows 95 uruchomione aplikacje były wyświetlane jako przyciski na pasku zadań u dołu ekranu. Pasek zadań zawierał również obszar powiadomień służący do wyświetlania ikon dla aplikacji działających w tle, regulacji głośności i bieżącego czasu.

Menu Start na pasku zadań, został wprowadzony jako dodatkowy sposób uruchamiania aplikacji lub otwierania dokumentów. Utrzymując grupy programów używane przez jego poprzednika Program Manager, wyświetlał także aplikacje w kaskadowych podmenu.

Poprzedni program Menedżer plików został zastąpiony przez Eksploratora Windows.

Interfejs użytkownika wyglądał diametralnie inaczej niż poprzednie wersje systemu Windows. Wewnętrznie nazywano go "nową powłoką", a później "powłoką". Podprojekt Microsoftu w celu opracowania nowej powłoki był wewnętrznie znany jako "Stimpy".

W 1994 roku projektanci Microsoft Mark Malamud i Erik Gavriluk zwrócili się do Briana Eno, aby skomponował muzykę do projektu Windows 95. Rezultatem był sześciosekundowy dźwięk muzyki startowej systemu operacyjnego Windows 95 The Microsoft Sound. 

Po wydaniu dla systemu Windows 95 i NT4 program Internet Explorer 4 był wyposażony w opcjonalną aktualizację pulpitu Windows , która zmodyfikowała powłokę w celu udostępnienia nowych funkcji zintegrowanych z przeglądarką Internet Explorer, takich jak aktywny pulpit oraz dodatkowe aktualizacje do Eksploratora Windows.Wymagania systemowe


Minimalne:                                                          

-Procesor Intel 80386DX 16 MHz                                         
-4 MB pamięci RAM (8 MB przy OSR2 i późniejsze)
-50–55 MB wolnego miejsca na dysku
-VGA (640x480), 16 kolorów
-Stacja dyskietek 3½" o wysokiej gęstości
-Klawiatura

Zalecane:

-Procesor Intel Pentium 60MHz
-lub 80486DX4 100MHz
-8 MB pamięci RAM (16 MB przy OSR2 i późniejsze)
-50–55 MB wolnego miejsca na dysku
-SVGA (800x600), 256 kolorów
-Stacja dyskietek i napęd CD-ROM
-Klawiatura oraz urządzenie wskazujące (np. mysz lub pad)

Wydanie i promocja

W wydaniu Windows 95 znalazła się reklama z singlem " Start Me Up " The Rolling Stones z 1981 r. (Odniesienie do przycisku Start).  Powszechnie wiadomo, że Microsoft zapłacił Rolling Stonesowi od 8 USD do 14 milionów USD za wykorzystanie utworu w kampanii reklamowej Windows 95. Jednak Microsoft powiedział, że była to tylko pogłoska rozpowszechniana przez zespół w celu zwiększenia ich wartości rynkowej, a firma faktycznie zapłaciła ułamek tej kwoty. 30-minutowe wideo promocyjne, oznaczone jako "cyber sitcom" z udziałem Jennifer Aniston i Matthew Perry'ego, zostało również wydane w celu zaprezentowania funkcji systemu Windows 95. W kampanii reklamowej Microsoftu za 300 milionów dolarów pojawiły się historie osób czekających w kolejce poza sklepami, aby uzyskać kopię.

W Wielkiej Brytanii największy komputerowy komputer PC World otrzymał dużą ilość materiałów w punkcie sprzedaży; wiele oddziałów otwarto o północy, aby sprzedać pierwsze egzemplarze produktu. Kopie The Times były dostępne za darmo, a Microsoft zapłacił za 1,5 miliona wydań (dwa razy dziennie w obiegu dziennym).

W Stanach Zjednoczonych Empire State Building w Nowym Jorku zostało oświetlone, aby pasowało do kolorów logo Windows. W Kanadzie zawieszono baner o długości 328 stóp (100 m) ze szczytu wieży CN w Toronto.

Wydanie zawierało wiele elementów "Fun Stuff" na CD, w tym teledyski do "Good Times" Edie Brickell  i " Buddy Holly " Weezera , zwiastun filmu Roba Roya z 1995 roku i komputera gra Hover!

Sprzedaż była silna, z milionem egzemplarzy wysyłanych na cały świat w ciągu zaledwie czterech dni.
Komentarze